Kitaplar

Doğum

Makamı mahmuttan
Seni seyir
Dünyada iken onu seyir
Allah da, allah ı seyir
Kuruluşta
Her yapının taşında
Zaten tek olan adına deriyorsun
O öyle istemiş
Senle beni aynı kabta dilemiş
Bende seni seyretmek
Seninle ümmana yazılmak istemiş...

Önsöz

Bir kitap yazmak ve her şeyi içine koymak; hayatı, soruları, cevapları, geçmişi ve geleceği sığdırmak; özünü, yaşamın sözünü aktarmak ve doğruyu yazmak, elbette her yazarın hayalidir. Elinizdeki kitap bu hayalin binlerce örneğinden biridir. Ama unutmayın ki, yazılan her kitap ayrı ayrı olsa da, aslında, aynı mozaiğin parçalarını oluşturur; hepsinde doğruları ve yanlışları kol kola gezer bulursunuz. Kimini beğenmez, kimine âşık olursunuz; bazen kendinizden birer parça bulup sevinir, bazen de yazarı önyargılı bulup kızarsınız.

Bu kitapta ise bugüne kadar muhtemelen duymadıklarınızı ve görmediklerinizi okuyacaksınız; bambaşka bir açıdan, bambaşka kelimeler yolu ile ilerleyeceksiniz. Bugüne kadar dışarıdan seyrettiklerinizin gözünden seyredene, yani kendinize bakacaksınız. Kısaca kendinize ayna tutacaksınız, belki ilk defa kendiniz ile tanışacaksınız. İlk defa gerçek yüzünüzü görecek, sevgilerinize, sabitlerinize, öfkelerinize tanık olacaksınız. Bugüne kadar doğru bildiklerinizi eleştirir olacaksınız.

Neden böyle düşündüm, diye kendinize kızacak, yakınlarınıza belki ilk defa hak vereceksiniz. Başkaları gözü ile bakınca kendinizi belki onlar kadar kolay affedemeyeceksiniz. Ancak en sonunda tüm hatalarınıza rağmen her şeyin sizden başladığını anlayacak ve öneminizi daha iyi kavrayacaksınız. Bu, ”cüzi olanın külliyi anlama ve farkındalığını artırma çabası”dır. Vazgeçilmezlik ve dengedir. Nasıl vücudunuzdaki en küçük uzuv kaybınızın bile, hayatınızı değiştirecek kadar büyük bir etkisi olur, sizin yokluğunuzun da -küçüklüğünüze rağmen- âlemde meydana getireceği kaybın hesabını yapar olacaksınız.

Her şeyin siz ve dışınız olduğunu, hatta içinizin de dışınız ile aynı olduğunu ve hepsinin aslında tek olduğunu göreceksiniz. Tüm âlemin tüm yönleri ile değişkenleri, sabitleri, farklılıkları ile aslında tek olduğunu bileceksiniz. Kendinizin de o tekin parçası olduğunu hissedecek, tek olmanın, tekten ayrı olmamanın, teke ait olmanın, tekin çiftten daha güçlü olduğunu bilmenin huzurunu hissedeceksiniz. Bu “ayrı birlikteliğiniz” ile hayatın gerçeğini göreceksiniz, tek bir noktadan başlayarak, yaşamınızı, sorunlarınızı, sevinçlerinizi, sevdalarınızı çözecek, hepsinin dışına çıkacak ve bir daha hiç eskisi gibi düşünmeyeceksiniz. Bu değişim sizi saracak, olaylardan eskisi gibi çok olumlu veya olumsuz etkilenmeyeceksiniz. Eski kırgınlıkları yaşamayacak, insanları affınıza şaşıracaksınız. Kendinizi o ilk seyrinizde, kendi manevi güzelliğinizde kaybolacak, sonunda teke ereceksiniz.

Bu, size tarifi imkânsız bir mutluluk verecek, tüm sabitlerinize, cevapsız sorularınıza cevap bulacaksınız. Cevaplar yüreğinize akacak, sel olacak; tabularınızı, korkularınızı bu selle yıkacak ve hayatınızı yeniden öreceksiniz. Artık işteki, evdeki, özelinizdeki duruşunuz daha haysiyetli olacak, iç güveniniz artacak, hayat akışında birbiri ile çelişen, bilinçaltınıza ters kayıt yapan olgularınız olmayacak. Depresyon, ruhsal sıkıntı sizin bildiğiniz en uzak köşenize gidecek, hep sevinç içinde olacaksınız, ne olursa olsun yüzünüzden tebessüm eksik olmayacak. Hedefimiz budur, bundan sonra bu hedefe giden yolları, bu şekilde düşünmenin size sağlayacağı faydaları okuyacaksınız. “Hayata niye geldik?”, “Niye yaşıyoruz?”, “Nereye gideceğiz?”, “Doğru olan nedir?”, “Bize huzur veren düşünüş sistemi hangisidir?” sorularının cevaplarını sorgulamaya başlayacaksınız. Hepimizin aslının bir olduğunu öğreneceksiniz ve bu manevi uyanışı yaşadığınızda, sizin de artık elinizde her kapıyı açacak bir anahtarınız olacak. Hangi soru, ne kadar değişik kelimeler ile sorulsa dahi, sizin, vereceğiniz cevabı bulmanız kolay olacak.

Menü
Sorularınız